WOC Yazılım | Kurumsal ERP ve Yazılım Çözümleri

28.05.2020

Çek Nedir? Çek Yazılırken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Ticaretin pek çok alanında sıkça kullanılan ve her daim karşımıza çıkan ve kıymetli belgeler olan çekler ile ilgili gelen soruları tek bir blogda sizler için toparladık. Kısa ve öz tanımlar ile çek nedir ve nasıl kullanılır? Konu başlıklarına gelin hep birlikte göz atalım.

 

Çek Nedir?

Banka tarafından kişiler için özel olarak hazırlanmış defterlerde sayfa halinde bulunan, belirlenmiş biçim ve özelliklere sahip belgelere çek adı verilir. Çekler; tutarı, tarihi ve günü belirlenmiş bir belge olarak sunulan ödeme şeklidir. Belirtilen tarihte bankalara götürülerek banka tarafından nakit tutarlara çevrilir. Düzenlenen çekler, karşılıksız ve ya yanlış ise bankalar tarafından herhangi bir ödeme yapmayacaktır.

 

Çek Yazılırken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Çek yazmak için, bankalar tarafından tarafınıza takdim edilen çek karnesi ya da çek defterine sahip olmanız gerekmektedir.

Öncelikli olarak seçeceğiniz ya da ilgili bankanız hangisi ise, oraya başvuru da bulunmanız gerekiyor. Sonrasında tarafınıza çek verilmek üzere bazı evrakları getirmeniz istenecektir.

Bunlar; Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi, ikametgâh belgesi ve sabıka kaydı olarak belirlenmiştir.

Söz konusu belgelerle banka müracaatının belge kısmı tamamlandıktan sonra banka, kişilerden ekonomik durumlarının güçlü olduğunu göstermeleri açısından bir teminat talep eder.

Bankanın gerekli sorgulamayı yapması ve onay vermesi halinde tarafınza çıkarılan 10 ile 15 yaprak arasında değişen çek defterlerinden verilerek işlem tamamlanacaktır.

Önemli bir noktaya değinmek isteriz ki, banka tarafından size takdim edilecek boş çek yaprağı ‘Değerli Kağıt Bedeli’ olarak adlandırılıyor ve belirli bir fiyata sahip oluyor.

Örnek verecek olursak, her bir çek yaprağı için belirlenen tutar bulunduğu dönem itibariyle  ‘’ değerli kâğıt bedeli ‘’ olarak 10 TL ise, 10 sayfalık bir çek defteri için ‘’ 100 TL ‘’ gibi bir tutar ödemeniz gerekecektir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 1 Ocak 2020 ‘de yürürlüğe giren Değerli Kağıt Bedeli,  banka çekleri için (Her bir çek yaprağı) 10TL olarak belirlenmiştir.

 

Çek Defteri Türleri Nelerdir?

Ülkemizde her yıl milyonlarca çek işleme alınmaktadır. Ticaret ile uğraşan hemen herkesin kullandığı çekler ticari hayatın olmazsa olmazı niteliğindedir.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan çeklerin  pek çok örneği bulunmakdır ve ticari faaliyetin cinsi, hacmi ve çeki veren özel veya tüzel kişinin vasfına göre pek çok çek türünü ortaya çıkartmıştır.

Ülkemizde 6 adet çek defteri bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibi sınıflanırılmıştır.

Ticari Çek Defteri: Limited ve Anonim Şirketlere verilen çek defteri türüdür. Çekin üzerinde çeki alan kişinin isminin yazılı olması zorunludur.

Ticari Hamiline Çek Defteri: Limited ve Anonim şirketlere verilen çek defteri türüdür. Çeki alan kişinin adının yazılmasına gerek yoktur. Çekin hamili çekin sahibi olarak kabul edilir.

Gerçek Tüzel Kişi: Şahıs firması olarak faaliyet gösteren işletmelere verilen çek defteridir. Çekin üzerinde çeki alanın isminin yazılması gereklidir.

Gerçek Tüzel Kişi Hamiline: Şahıs firması olarak faaliyet gösteren işletmelere verilen çek defteridir. Çekin üzerinde çeki alanın isminin yazılmasına gerek yoktur. Çekin hamili çek üzerinde istediği gibi tutumda bulunabilir.

Gerçek Kişi: Gerçek kişilere verilen çek defteri türüdür. Genellikle firma paydaşları veya bankadaki mevduatı yüksek kişilere verilir. Çek keşide edilirken çekin üzerinde lehdar bilgileri yazılı olmalıdır.

Gerçek Kişi Hamiline: Gerçek kişi çek defterinden tek farkı çek keşide edilirken lehdar bilgilerinin yazılma şartının olmamasıdır. Çek hamili çekin sahibi kabul edilir.