SATINALMA

Satın alma yönetiminizi profesyonelleştirin, kararlarınızı verime dönüştürün!

İş yaşamında her zaman, herhangi bir süreci daha verimli hale getirecek bir çözüm vardır. Satınalma yönetimi de bu süreçlerden biridir. Doğru yönetilmediğinde ya da yalnızca geçmişe ve kağıt kalemle tutulan bilgilere güvenilerek yapılaacak işlemler; hataları beraberinde getiren sancılı bir süreç haline gelebilir. WOC ERP Kurumsal Satınalma Yönetimi ile bu süreç fiyat ve zaman tasarrufu sağlayan, doğru verilere dayanan güvenilir bir sürece dönüşür.

Küresel rekabetin artması, her zaman maliyetleri göz önüne sermeyi daha da önemli hale getirmektedir. Satınalmada fiyat, kalite ve teslimat süresi başarı için çok önemli faktörlerdir. Esnek fiyat hesaplamaları ile, tedarikçilerinizle uygun koşulları görüşebilirsiniz. Ayrıca, etkin bir sipariş verme süreci uygulayarak ve kullanılabilirliği sağlamak için gereken en düşük stok seviyelerini koruyarak maliyetleri düşürebilirsiniz. Tedarikçilerinizin sürekli değerlendirilmesi, kalite ve teslimat güvenilirliğini sağlamanıza yardımcı olacaktır.

RFQ’lardan (Teklif Talebi) satınalma siparişi önerileri, satınalma siparişleri, irsaliyeyle mal girişi ve fatura doğrulamasına kadar satınalma siparişi işleme süreci, sürekli ve entegre faaliyet süreçlerini destekler ve ERP’nin merkezi bir bileşenidir.

İhtiyaç duyduğunuz detaya göre tedarik maliyetleri
Satınalma, bir sipariş, proje veya kontrol edilebilir varsayılan değerler üzerinden gerçekleştirilebilir. Satınalma ve üretim durumu - tedarik durumuna hızlı bir genel bakış sunar. İmalat, hammadde ve ek maliyetler de dahil olmak üzere, tedarik maliyetlerinin gelişiminin tüm ayrıntılarını görebilirsiniz.

Tedarikçi entegrasyonu ve yeniden müzakere yoluyla maliyet düşürme
ERP, tedarikçi yönetiminde size etkili bir destek sunar. Tedarikçi dosyasını kullanarak, bir tedarikçinin mevcut durumunu hızlı bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Bu bilginin görünürlüğü, karar vermeyi basitleştirir ve devam eden tüm süreçlere, satınalma önerilerine ve tedarikçinin faaliyetlerine doğrudan erişmenizi sağlar.

Aynı şekilde doküman yönetim sistemindeki notlar ve arşivlenen belgeler tedarikçi dosyasında da görülebilir. Bu, tedarikçi ilişkilerinizi yönetmek için ideal bir temel sağlar. Bu nedenle, tedarikçilerin entegrasyonu ve yeniden yapılan müzakereler maliyetleri azaltmanıza yardımcı olabilir.

Satınalma süreçlerinin merkezi yönetimi
Kullanıcılar satınalma işlemlerini Satınalma Merkezi bilgi sisteminden yönetebilir. Tekliften faturaya satınalma süreçleri burada işlenir, görüntülenir ve oluşturulur. Farklı kriterlere göre mevcut veya önceden arşivlenmiş satınalma süreçlerini seçebilir, oluşturabilir, serbest bırakabilir veya işleyebilirsiniz.

Satış faaliyetleri, plan kartı, tedarik durumu veya ambar stokları gibi bilgi sistemlerine tek bir tuşa basarak bağlanıp belirli bilgilere erişebilirsiniz.

Ürün dosyası
Ürün Dosyası, belirli bir ürünle ilgili tüm önemli bilgileri toplar ve tek bir grafiksel görünüm halinde sunar.

Satınalma siparişi işleme: Merkezi Satınalma Fonksiyonu
Satınalma siparişinin işlenmesi, satınalmanın merkezi bileşenidir. Satınalma sipariş önerileri, net gereksinim tespiti ile veya stok seviyeleri minimumun altına düştüğünde planlamada oluşturulur.

Satınalma sipariş önerileri daha sonra satınalma siparişlerinde uygulanır. Satışlarda olduğu gibi tedarikçilerde de çerçeve siparişler satınalma işlemlerinde kullanılabilir. Bunlar, belirli ürünlerle ilişkilidir ve tanımlanmış teslimat çizelgesi miktarlarını, ölçeklenen fiyatları ve indirimleri içerir. Belirli teslimat programı miktarlarını tanımlayarak, belirli bir süre içerisinde gerekli tüm ürünleri kolayca sipariş edebilirsiniz.

Satınalma siparişinin işlenmesi, maliyet merkezleri, maliyet unsurları ve hesap atamaları tahsisi yoluyla her satınalma sipariş kalemi için finansal muhasebe ve maliyet muhasebesine bağlıdır.

Tedarikçiler, ürünler, planlayıcılar/alıcılar, depo grupları veya son tarihler gibi herhangi bir ölçüt uyarınca satınalma sipariş önerilerini manuel olarak oluşturabilir veya bunları doğrudan diyalogda seçip sıralayabilirsiniz. Miktarları, fiyatları ve vade tarihlerini ayarlayabilirsiniz.

Ayrıca, sistem tarafından önerilen ana tedarikçi, satınalma sipariş önerisinde farklı bir tedarikçi ile değiştirilebilir. Satınalma sipariş önerileri yayımlanır ve ardından otomatik olarak satınalma siparişlerine dönüştürülür.