WOC Yazılım | Kurumsal ERP ve Yazılım Çözümleri

05.01.2020

Cari hesap takibi nedir? Nasıl Yapılır? İşletme için neden önemlidir?

Alacak ve borç takibinin yapıldığı cari hesap her işletme için büyük önem taşıyor. Hesap işlemlerini görmenizi, borç takibi ya da alacaklarınıza dair size bilgi veriyor. Peki nedir bu cari hesap? Gelin hep birlikte çoğu kişiyi yakından ilgilendiren cari hesaba yakından bakalım.

 

Cari Hesap Nedir?

Cari hesap, şirketinizin müşteri ve tedarikçileri ile arasında geçen tüm işlemlerin toplandığı hesaptır.

 

TTK’ya Göre Cari Hesap Nedir?

Türk Ticaret Kanununun 89. maddesi nde düzenlenen cari hesap tam olarak kanundaki ifadeleri ile birlikte, iki kimsenin para, mal, hizmet ve diğer hususlardan dolayı aralarındaki alacaklarını ayrı ayrı istemekten karşılıklı olarak vazgeçip, bunları kalem kalem matlup şekline çevirerek hesabın kesilmesinden sonra çıkacak olan bakiyeyi isteyebileceklerine dair oluşan durum cari hesap olarak tanımlanmaktadır.

 

Cari Hesap Takibi Nasıl Yapılır?

Excell tabloları da size karışık geliyor, kağıt kalemler hatalar yaptırıyor ise Woc ‘un içerisinde yer alan cari hesap takip özelliğini kullanabilirsiniz. Woc Erp ‘nin kolay kullanım özelliği ile kolaylıkla tedarikçi ve müşteri oluşturabilir, oluşturduğunuz müşteri ya da tedarikçi bilgilerinizin içerisine borç ve alacaklarınızı listeleyebilir, listelediğiniz müşterileriniz ya da tedarikçilerinizden borçlarınızı ya da alacaklarınızı görüntüleyebilirsiniz.